ZAVOLEJTE NÁM +420 773 545 863
Rehabilitujeme pacienty na přístroji, inspirovaném kosmickou medicínou NASA

Rehabilitujeme pacienty na přístroji, inspirovaném kosmickou medicínou NASA

Oddělení havířovské ambulantní rehabilitace bylo letos vybaveno mnoha novými přístroji. Na vývoji jednoho z nich – VACUMEDu se podíleli vědci pro kosmickou medicínu NASA. Žádný kosmonaut se při pilotovaném letu na oběžné dráze ve stavu beztíže neobejde bez zařízení nazvaného „podtlakové zařízení pro dolní část těla“, má-li se udržet fit a má-li si udržet cévní zásobování dolních končetin krví. Mnohé zkoušky prováděné NASA a Německou vesmírnou agenturou ověřily, že při souvislém použití podtlaku dochází k výraznému rozšíření cév v dolních končetinách. V případě medicínského použití je VACUMED využíván především při kardiovaskulární stimulaci a obnovení cévního zásobování. Je také velmi efektivní při léčbě lymfatické dysfunkce a lipedémů. V jiné formě se tato metoda také používá k podpoře posttraumatické nebo pooperační rehabilitace, nebo jako součást terapie potlačující bolest v pažích, krku a ramenou. 

O této novince vesmírných rozměrů nám více informací sdělila primářka rehabilitačního oddělení havířovské nemocnice MUDr. Mirka Crhánová.

Na jakém principu přístroj VACUMED funguje?

VACUMED zjednodušeně působí jako vnější druhé srdce. Během aplikace se střídají vlny (vakua) podtlaku a přetlaku. Fyziologicky tento jev vytváří rytmické roztahování a smršťování cév a stimuluje oběhový systém přirozeným, čistě fyzickým způsobem. Ve fázi podtlaku dochází k výraznému nasávání krve do tepen v oblasti dolní poloviny těla a obou dolních končetinách. V druhé fázi pak na základě rozdílu tlaku dochází k pasivnímu návratu krve žilním a lymfatickým systémem zpět.

Zjednodušeně by se to dalo popsat tak, že na jedné straně probíhá okysličení dolní poloviny těla a na druhé straně dochází k odplavení odpadních metabolických látek.

Jaký vliv má celý tento popsaný proces podtlaku na léčebný efekt?

Klinickým efektem je následná aktivace a urychlení regeneračních a hojivých procesů. Výsledkem je lepší krevní oběh, prokrvení a celkové zlepšení žilního a lymfatického oběhu. Stimuluje se také centrální nervový systém.

Je tato léčba bolestivá?

Tato léčba je zcela bezbolestná a nezávislá na nemoci a jejím stádiu, protože není založená na kompresi. Pacient ji celou absolvuje ve zcela pasivní poloze, dokonce ani není nutné, aby si odložil oděv.

Jaké je využití VACUMEDu v klinické praxi?

V klinické praxi je jeho využití velmi široké, zahrnuje spoustu diagnóz z různých oblastí. Pomáhá v gynekologii, urologii, traumatologii, diabetologii, kardiologii a mnoha dalších oblastech.

S jakými diagnózami nejčastěji pacientům VACUMED doporučujete?

Výborné výsledky vykazujeme při léčbě ischemické choroby dolních končetin, kdy z důvodu aterosklerózy dochází k zužování tepen a následnému nedostatečnému prokrvení dolních končetin. Pacienti mívají různě silné bolesti nohou, které se projevují při chůzi. Často tento stav může znamenat tvorbu různých defektů, odumírání tkání, což nakonec může vést až k amputaci dolní končetiny. VACUMED zabrání rozvoji kožních defektů nebo u již přítomných ran dochází k urychlení jejich hojení. Pravidelnou aplikací tak lze předejít případné amputaci dolní končetiny.

Významné zlepšení zdravotního stavu vykazují pacienti s neuropatií dolních končetin, kdy z nejrůznějších příčin dochází k postižení periferních nervů. Klinicky má pacient bolesti a mravenčení v oblasti dolních končetin. Zhoršuje se stabilita pacienta, postupně dochází ke snížení svalové síly na dolních končetinách. Vše pak může vést až k částečnému ochrnutí dolních končetin.

Aplikací přístroje VACUMED se na základě prokrvení a okysličení dolních končetin urychlí regenerace periferních nervů. Pacient má nejen menší bolesti, ale také se zlepší jeho stabilita a pohyblivost.

Jak může přístroj pomoct diabetikům?

U diabetiků se velmi často sdružují výše popsaná cévní a nervová postižení v oblasti dolních končetin.

To často vede k rozvoji chronických ran, které nezřídka končí amputací dolní končetiny, zde hovoříme o tzv. diabetické noze. Pravidelnou aplikací přístroje VACUMED lze zabránit či oddálit vznik těchto komplikací. Přístroj pomůže zmírnit a zpomalit již vzniklá cévní a nervová postižení, případně urychlit hojení již vzniklých kožních lézí a předejít tak případné amputaci dolní končetiny.

V jakých dalších diagnózách přístroj pomáhá?

Pomáhá při léčbě chronických ran, kde dochází k urychlení hojení.

Také pomáhá zmírňovat otoky v oblasti dolních končetin z důvodu žilní či lymfatické nedostatečnosti nebo prodělaného traumatu či operace.

V gynekologické oblasti může aplikace ulevit ženám od funkčních bolestí v oblasti malé pánve.

Rovněž lze předpokládat efekt při léčbě funkční ženské sterility společně s aplikací fyzioterapeutické metody podle Ludmily Mojžíšové, kterou na našem pracovišti poskytujeme.

V oblasti urologie je indikací erektilní dysfunkce mužů, kdy lze pomocí pravidelné aplikace zlepšit prokrvení v oblasti malé pánve a následně tak zlepšit kvalitu života mužů s tímto problémem.

Přístroj pomáhá i u syndromu neklidných nohou, nebo pocitu těžkých nohou, kdy pravidelnou  aplikací dochází ke zmírnění velmi nepříjemných, převážně nočních,  pocitů napětí až bolesti  nohou. Ty se často jen těžce medikamentózně ovlivňují a výrazně narušují kvalitu spánku.

Má aplikace přístroje VACUMED využití v estetické medicíně nebo ve sportu?

Má a velké. Přístroj je velkým pomocníkem v dermatologické oblasti, kde pomáhá výrazně redukovat celulitidu a lipedém.  Už za několik málo aplikací můžeme registrovat změny v úbytku tzv. pomerančové kůže, která trápí nejednu ženu. Nemusí být pouze symbolem tukových polštářků na stehnech, celulitida trápí i štíhlé ženy. Zlepšení prokrvení dolních končetin a následné odplavení kyseliny mléčné vede k urychlení regenerace přetížených svalů, zhojení šlachových či svalových mikrotraumat, souvisejících se zvýšenou sportovní zátěží. Pravidelnou aplikací lze tedy předejít úrazům v oblasti pohybového aparátu u vrcholových i rekreačních sportovců.

Jak probíhá efektivní aplikace a jak se na ni dá objednat?

Ošetření trvá 30 minut. Aplikace je téměř bezdotyková a pacient ji vnímá jako příjemný zážitek. Na ošetření přístrojem VACUMED se můžete objednat na bezplatné telefonní lince naší Rezervační kanceláře 800 42 42 42. Tato léčba je v indikovaných případech hrazena ze zdravotního pojištění, ošetření nabízíme také jako nadstandardní službu samoplátcům. Jedna aplikace stojí 500 Kč, při zakoupení zvýhodněných balíčků je cena až pouhých 250 Kč/aplikaci. Veškeré informace o cenách najdete v ceníku rehabilitačního oddělení www.nemocnicehavirov.cz/informace-pro-pacienty/cenik.

PolandCzech